Innowacyjne badanie nad żywieniem i cukrzycą: wsparcie dla kobiet z grup ryzyka
Uniwersytet Cal Poly otrzymał grant o wartości 10,6 miliona dolarów na realizację pięcioletniego ogólnokrajowego badania naukowego, które ma sprawdzić, czy medycznie dostosowane posiłki mogą pomóc w ograniczeniu wzrostu przypadków cukrzycy ciążowej i cukrzycy typu 2.
We współpracy z Uniwersytetem Browna, Uniwersytetem Northwestern oraz wieloma innymi partnerami, Cal Poly pozyskał fundusze od organizacji non-profit Patient-Centered Outcomes Research Institute (PCORI). Projekt stanowi część przełomowego badania „Jedzenie to lekarstwo”, które koncentruje się na zmniejszeniu występowania chorób poprzez zwalczanie problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia.
W badaniu udział weźmie blisko 1000 kobiet z całego kraju. Wszystkie uczestniczki są w ciąży lub niedawno urodziły i doświadczyły cukrzycy ciążowej – schorzenia, w którym podczas ciąży rozwijają się wysokie poziomy cukru we krwi, mogące prowadzić do cukrzycy typu 2.
Badanie skupia się na ocenie skuteczności włączenia medycznie dostosowanych posiłków do sprawdzonych programów opieki domowej, co jest pionierskim podejściem do przeciwdziałania nierównościom zdrowotnym wśród kobiet. Wykwalifikowani specjaliści, w tym pielęgniarki i pracownicy ochrony zdrowia, będą prowadzić uczestniczki przez kilka miesięcy.
„W Stanach Zjednoczonych wskaźniki chorobowości i śmiertelności matek rosną, podczas gdy w innych krajach o wysokich dochodach spadają. Współpracujemy z programami opieki domowej, które docierają do rodzin w ciąży i po porodzie w całym kraju” – powiedziała Suzanne Phelan, dyrektor Centrum Badań nad Zdrowiem Cal Poly i główna badaczka projektu. „Wiele rodzin korzystających z tej formy wsparcia pochodzi z historycznie marginalizowanych społeczności i zmaga się z czynnikami ryzyka, takimi jak zła dieta, brak bezpieczeństwa żywnościowego i ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej”.
Nagroda jest częścią zobowiązania PCORI o wartości 156 milionów dolarów na nowe badania skoncentrowane na pacjentach.
Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności w Stanach Zjednoczonych, prowadząc do chorób serca, niewydolności nerek i innych poważnych powikłań. Dzieci urodzone przez matki z cukrzycą ciążową są bardziej narażone na otyłość i cukrzycę typu 2 w późniejszym życiu, co utrwala cykl nierówności zdrowotnych. Jednak cukrzycy typu 2 można często zapobiec poprzez zdrowe odżywianie, kontrolę masy ciała i aktywność fizyczną, co czyni interwencje takie jak to badanie niezbędnymi.
Spośród uczestniczek 326 będzie czarnoskórych lub latynoskiego pochodzenia, czyli grup szczególnie narażonych na cukrzycę ciążową. Jest to stan, w którym hormon produkowany przez łożysko uniemożliwia skuteczne wykorzystanie insuliny przez organizm, przez co glukoza gromadzi się we krwi zamiast być wchłaniana przez komórki. Badanie ma „potencjał poprawy wyników zdrowotnych matek i dzieci w społecznościach, które borykają się z najwyższymi wskaźnikami cukrzycy w kraju” – dodała Phelan.
Badania nad porównawczą skutecznością kliniczną, takie jak to, dostarczają kluczowych danych do identyfikowania i skalowania rozwiązań poprawiających opiekę i wyniki zdrowotne matek i ich dzieci.
Suzanne Phelan otrzymała już wcześniej wielomilionowe granty, w tym nagrodę w wysokości 5,6 miliona dolarów z Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w 2022 roku na badania nad zdrowiem sercowo-naczyniowym wśród kobiet w ciąży i ich dzieci. Najnowszy grant PCORI jest jej największym dotychczasowym projektem badawczym, co podkreśla rosnącą rolę Cal Poly w badaniach nad zdrowiem matek i dzieci.
Badanie zostało wybrane w ramach konkurencyjnego procesu oceny PCORI, w którym pacjenci, opiekunowie i inni interesariusze współpracują z naukowcami w ocenie propozycji badawczych.
„To badanie zostało wybrane do finansowania przez PCORI ze względu na jego potencjał do dostarczenia realnych danych na temat skuteczności różnych podejść w poprawie zdrowia matek” – powiedziała Nakela L. Cook, dyrektor wykonawcza PCORI. „Z niecierpliwością czekamy na postępy projektu oraz współpracę z Cal Poly, Northwestern i Brown w celu upowszechnienia wyników badań”.
W skład zespołu badawczego, oprócz Suzanne Phelan, wchodzą Rena Wing i Stephanie Parade z Uniwersytetu Browna oraz Darius Tandon i Jenny Jia z Uniwersytetu Northwestern.
PCORI to niezależna, non-profit organizacja upoważniona przez Kongres do finansowania porównawczych badań klinicznych, które dostarczają pacjentom, ich opiekunom i klinicystom oparte na dowodach informacje potrzebne do podejmowania świadomych decyzji zdrowotnych i medycznych.
Źródło: California Polytechnic State University