Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą skutecznie wdrażać monitory glikemii CGM u osób z cukrzycą

Nowe badanie przeprowadzone przez University of Colorado Anschutz Medical Campus wykazało, że przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej mogą skutecznie pomagać pacjentom w rozpoczęciu stosowania systemów ciągłego monitorowania glikemii (CGM), które śledzą poziom cukru we krwi w czasie rzeczywistym.
Badanie opublikowano dziś w czasopiśmie BMC Primary Care.
W badaniu wzięło udział 76 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej z Kolorado, które testowały dwa różne podejścia wdrażania CGM. Część z nich wybrała opcję samodzielnego wdrażania opartą na materiałach edukacyjnych opracowanych przez Amerykańską Akademię Lekarzy Rodzinnych (AAFP), inne skierowały pacjentów do wirtualnej usługi inicjacji CGM prowadzonej przez zespół profesjonalistów medycznych związanych z podstawową opieką zdrowotną, będących częścią zespołu badawczego. Przychodnie zatrudniające specjalistów ds. diabetologii i edukacji (dawniej edukatorów diabetologicznych) częściej wybierały samodzielną ścieżkę, natomiast placówki bez takich specjalistów chętniej korzystały z pomocy zdalnej. Poza tym wyborem przychodnie były zasadniczo podobne.
„To świetna wiadomość dla osób z cukrzycą, zwłaszcza tych, które nie mają łatwego dostępu do specjalisty diabetologa” – powiedziała Kimberly Wiggins, MA, MEd, główna autorka badania oraz wykładowczyni medycyny rodzinnej w University of Colorado School of Medicine. – „Pokazujemy, że można opracować innowacyjne modele współdzielenia zasobów – w tym specjalistów ds. opieki diabetologicznej – by uruchomić CGM u pacjenta, a następnie przekazać go z powrotem pod opiekę lekarza POZ.”
Jedną z unikalnych cech tego badania było to, że model wirtualnej inicjacji CGM był realizowany przez specjalistów pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej – była to więc pomoc „POZ dla POZ”.
CGM to niewielkie urządzenia śledzące poziom glukozy przez całą dobę. Ograniczają lub całkowicie eliminują konieczność kłucia palca oraz pomagają lepiej zrozumieć wpływ diety, aktywności fizycznej, stresu i leków na poziom glukozy we krwi. Może to prowadzić do lepszych wyników zdrowotnych, rzadszych powikłań i wyższej jakości życia.
Mimo tych korzyści, mniej niż połowa lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w USA kiedykolwiek przepisała pacjentowi CGM.
„Naszym celem było znalezienie praktycznych rozwiązań, które pozwolą przychodniom POZ oferować pacjentom dostęp do CGM” – powiedziała dr Tamara Oser, współautorka badania, profesor i dyrektorka Primary Care Diabetes Lab w Katedrze Medycyny Rodzinnej University of Colorado. – „Okazało się, że oba podejścia działają. Nawet placówki bez własnych specjalistów diabetologicznych skutecznie wdrażały CGM dzięki wsparciu zdalnemu.”
„To szczególnie pomocne dla osób, które nie mają łatwego dostępu do diabetologa – mieszkają na terenach wiejskich, mają problemy z ubezpieczeniem lub spotykają się z długimi czasami oczekiwania” – dodała Oser. – „Ten model daje szansę większej liczbie osób na korzystanie z przełomowej technologii, która obecnie jest standardem leczenia zarówno w cukrzycy typu 1, jak i typu 2, niezależnie od miejsca zamieszkania czy rodzaju placówki. To ogromny krok naprzód w poprawie opieki nad 38 milionami chorych na cukrzycę w USA.”
Badanie jest częścią szerszych działań na rzecz zwiększenia dostępności i skuteczności opieki diabetologicznej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, bez konieczności kierowania wszystkich pacjentów do specjalistów. Naukowcy mają nadzieję, że doprowadzi to do szerszego wykorzystania CGM i pomoże pacjentom łatwiej osiągać cele terapeutyczne w cukrzycy.