Nowe granty AHA dla badaczy analizujących związek cukrzycy z chorobami serca

Lekarka-naukowiec z Nowego Jorku, badająca wpływ komórek i cząsteczek na rozwój chorób, oraz epidemiolożka z Baltimore, której kariera skupia się na doskonaleniu badań przesiewowych, diagnostyki i opieki nad pacjentami z cukrzycą, zostały najnowszymi laureatkami prestiżowej nagrody American Heart Association Merit Award. W ciągu najbliższych pięciu lat każda z nich otrzyma milion dolarów finansowania od Stowarzyszenia, które działa na rzecz poprawy zdrowia na całym świecie.
Merit Award to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych przez American Heart Association – największą poza rządem USA instytucję finansującą badania z zakresu kardiologii. Nagroda wspiera naukowców prowadzących innowacyjne, obiecujące badania o potencjale szybkiego rozwoju nauki o chorobach sercowo-naczyniowych. Laureatkami edycji 2025 zostały:
- Dr Ann Marie Schmidt, profesor endokrynologii w NYU Grossman School of Medicine w Nowym Jorku, a także profesor biochemii, farmakologii molekularnej i patologii;
- Dr Elizabeth (Liz) Selvin, dyrektorka Welch Center for Prevention, Epidemiology and Clinical Research oraz profesor epidemiologii w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore. Posiada także afiliację w Dziale Medycyny Wewnętrznej Ogólnej w Johns Hopkins University School of Medicine.
– Każdego roku American Heart Association wyróżnia badaczy, którzy mają ugruntowaną pozycję i odnoszą sukcesy w rozwiązywaniu najpoważniejszych wyzwań badawczych w dziedzinie zdrowia sercowo-naczyniowego i mózgowo-naczyniowego – powiedział dr Keith Churchwell, prezes-wolontariusz AHA, profesor kliniczny medycyny na Yale School of Medicine i profesor nadzwyczajny w Vanderbilt School of Medicine. – Cukrzyca to jeden z głównych modyfikowalnych czynników ryzyka chorób układu krążenia. W miarę wzrostu częstości występowania obu schorzeń staje się kluczowe poznanie ich wzajemnych powiązań. Tegoroczne laureatki są już znane z badań nad tymi zależnościami, a ich przyszłe odkrycia mogą znacząco wpłynąć na leczenie tych przewlekłych chorób, które każdego roku pochłaniają zbyt wiele istnień.
Kierunki badań
Zespół dr Schmidt skoncentruje się na dużych białych krwinkach układu odpornościowego, które – jak wiadomo – przyczyniają się do powikłań cukrzycowych. Badania będą rozwijać wcześniejsze odkrycia dotyczące receptora produktów końcowych zaawansowanej glikacji (RAGE), który może być jednym z mechanizmów uszkodzenia organizmu przez białe krwinki u pacjentów z cukrzycą. Analizując komórki białokrwinkowe myszy i ludzi, z i bez cukrzycy, badacze poszukają sposobów przerwania tego szkodliwego procesu molekularnego – co może doprowadzić do opracowania nowych terapii.
– Cukrzyca uszkadza organizm od stóp do głów przez wiele lat. Wiemy, że pacjenci z cukrzycą częściej doświadczają udarów, zawałów, niewydolności serca, ślepoty i chorób nerek, ale mechanizmy tych powiązań nie są w pełni poznane – wyjaśniła dr Schmidt. – Naszym celem jest zrozumienie, w jaki sposób białe krwinki powodują uszkodzenia w cukrzycy, by móc opracować sposoby ograniczania tych negatywnych efektów i poprawy stanu zdrowia chorych.
Zespół dr Selvin skupi się natomiast na poprawie zdrowia sercowo-naczyniowego u osób z cukrzycą. Jej przełomowe badania nad związkiem między hemoglobiną glikowaną (HbA1c) a powikłaniami cukrzycowymi przyczyniły się do ustanowienia naukowych i klinicznych kryteriów stosowania HbA1c w diagnostyce cukrzycy. Obecnie, dzięki finansowaniu z nagrody, dr Selvin zamierza badać rolę nowoczesnych monitorów glikemii w czasie rzeczywistym i ich powiązanie z ryzykiem kardiometabolicznym u osób z cukrzycą typu 1 i 2.
– Ważnym aspektem naszego projektu będzie zaangażowanie młodych naukowców w badania mające bezpośredni wpływ na politykę zdrowotną i praktykę kliniczną – powiedziała dr Selvin. – Kształcenie nowego pokolenia badaczy to kluczowy element naszych działań na rzecz ratowania życia poprzez udoskonalenie diagnostyki i leczenia cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych.
Źródło: American Heart Association