Nauka i badania

Wpływ wody gazowanej na metabolizm i poziom glukozy – co mówią badania?

Woda gazowana może pomóc w utracie wagi poprzez zwiększenie wychwytu glukozy we krwi i metabolizmu – tempa, w jakim organizm wykorzystuje i przekształca energię – ale efekty są tak małe, że nie można polegać wyłącznie na jej piciu w celu zrzucenia kilogramów, podsumowuje krótka analiza opublikowana w czasopiśmie BMJ Nutrition Prevention & Health.

Nie istnieją szybkie metody na skuteczne odchudzanie i utrzymanie wagi, podkreśla autor analizy. Regularna aktywność fizyczna i zdrowa, zbilansowana dieta pozostają niezbędne. Dodaje również, że długoterminowe efekty picia dużych ilości wody gazowanej nie są jeszcze znane.

Woda gazowana, dzięki temu, że daje uczucie sytości i pomaga ograniczyć napady głodu, a także, jak się przypuszcza, przyspiesza trawienie i obniża poziom glukozy we krwi, jest postrzegana jako potencjalny środek wspomagający odchudzanie.

Jednak nie jest jasne, w jaki sposób woda gazowana może obniżać poziom glukozy we krwi i w jaki sposób może to przyczyniać się do kontroli masy ciała, zauważa autor.

Aby to sprawdzić, autor porównał proces picia wody gazowanej do hemodializy – procedury, w której krew jest filtrowana (dializowana) w celu usunięcia produktów przemiany materii i nadmiaru wody, gdy nerki nie są w stanie wykonywać tych funkcji. Analiza opierała się na wcześniej opublikowanych badaniach.

Hemodializa alkalizuje krew, głównie poprzez produkcję dwutlenku węgla (CO₂). Podobnie CO₂ zawarty w wodzie gazowanej jest wchłaniany przez wyściółkę żołądka i szybko przekształcany w wodorowęglan (HCO3) w krwinkach czerwonych. Ten proces alkalizacji przyspiesza przyswajanie i wykorzystanie glukozy, aktywując kluczowe enzymy w erytrocytach, wyjaśnia autor.

Obserwacje kliniczne podczas hemodializy pokazują, że poziom glukozy we krwi spada, gdy krew przechodzi przez dializator, mimo że początkowo roztwór dializacyjny zawiera wyższy poziom glukozy, dodaje.

Chociaż te wyniki sugerują, że woda gazowana może pośrednio sprzyjać utracie wagi poprzez zwiększenie przyswajania i wykorzystania glukozy, autor podkreśla, że kluczowy jest kontekst.

Podczas typowej czterogodzinnej sesji hemodializy przez dializator przepływa około 48 000 ml krwi, co skutkuje wykorzystaniem około 9,5 g glukozy podczas sesji, wyjaśnia.

„Biorąc pod uwagę tę minimalną redukcję glukozy, wpływ CO₂ zawartego w wodzie gazowanej nie może być samodzielnym rozwiązaniem na odchudzanie. Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna pozostają kluczowymi elementami trwałego zarządzania masą ciała” – zaznacza.

„Picie wody gazowanej może również wpływać na układ trawienny, zwłaszcza u osób z wrażliwym żołądkiem lub wcześniej istniejącymi schorzeniami przewodu pokarmowego. Do głównych problemów należą wzdęcia, gazy, a w niektórych przypadkach nasilenie objawów związanych z zaburzeniami trawienia, takimi jak zespół jelita drażliwego czy choroba refluksowa przełyku” – zauważa autor.

„Umiejętne spożywanie wody gazowanej z umiarem pozwala uniknąć dyskomfortu, jednocześnie korzystając z możliwych metabolicznych korzyści tego napoju” – podsumowuje.

Komentując analizę, profesor Sumantra Ray, dyrektor wykonawczy NNEdPro Global Institute for Food, Nutrition and Health, współwłaściciel czasopisma, stwierdził: „Chociaż istnieje hipotetyczny związek między wodą gazowaną a metabolizmem glukozy, nie został on jeszcze przetestowany w dobrze zaprojektowanych badaniach interwencyjnych na ludziach.

„I chociaż to badanie uzupełnia bazę dowodów, nie dostarcza wystarczających danych, aby sformułować zalecenia dotyczące prewencyjnego lub terapeutycznego stosowania wody gazowanej. Dodatkowo, potencjalne korzyści należy zestawić z potencjalnymi szkodami wynikającymi ze spożycia napojów gazowanych, które mogą zawierać sód, glukozę lub inne dodatki.”

Źródło: BMJ Nutrition Prevention & Health, BMJ Group
DOI: 10.1136/bmjnph-2024-001108

 

Podobne artykuły

Back to top button